Informace

 
V chovu psů nejsme nováčky, již dříve jsme chovali psa, nejprve to bylo tvrdohlavý pes slovenského čuvače, později dvě pittbulky, po osmi letech se mi vrátilo i štěně křížence slov. čuvače a pittbula - říkali jsme této rase Pitvač nebo Čuvbul. No a nakonec po objevení velkých švýcarů, jsme propadli těmto psům úplně a pořídili si i entlebušku. Obě naše fenky máme od štěněcího věku, Andulku od věku 8 týdnů, Adélku od 12 týdnů věku. Z obou se postupem času stali ovladatelní psi, kteří jsou přirozeně nedůvěřiví k cizím lidem. Nadevše však milují svou rodinu. Andul jako správný švýcar má vyvinutý teritoriální instiknt a své teritorium si bedlivě střeží a všechny, kdo by jej chtěli narušit ........
Adélka je entlebuch v pravém slova smyslu, je to plemeno velmi živé, stále aportující, svému pánovi vidí na očích jakoukoli výzvu ke hře, kterou ihned využije. Ráda pracuje, baví jí cokoli, je k neutahání a tak i po celodenním intenzivním tréniku odchází ze cvičáku v poklusu a prozkoumává okolí v lesoparku. Tato plemena nemají lovecký pud a pokud se proběhnou za srnkou či zajícem, po chvíli se vrací. Mezi ostatními domácími zvířaty se procházejí v naprostém klidu.
Obě plemena jsou však svému pánovi rády na blízku, proto s ním rádi obývají společný prostor. Naši psi jsou celoročně ustájeni venku, avšak i domů mohou a tráví s námi např. některé svátky, v létě mají do domu téměř neomezenný přístup. Stačí jim, když svého "člověka" mohou pozorovat z pelíšku. 
Adélka i Andulka s námi rády jezdí na hory, nemají problémy ani se zdoláváním větších vzdáleností. Vždy se však přizpůsobí temperamentu svého pána.